ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ

 • Прилепски социјални работници деновиве, во очи на предвремените парламентарни избори повикувале корисници на социјална помош да се јават  

 • Во организација на Центарот за едукација и советување и родителите Катерина Иваноска Вангелова и Дмитриј Вангелов, во соработка со општина Прилеп и Јавната Детска Градинкa

 • Повелбата за солидарност на синдикатите и здруженијата за заштита на работнички правa најенергично се спротивставува на последните опструкции на 

 • Министерката за труд и социјална политика, Фросина Ташевска Ременски денеска за Грин ЦИВИЛ, изјави дека нема да дозволи, 10-ти декември да биде 

 • По повод Светскиот ден на лицата со инвалидност 3-ти декември делегација од општина Прилеп денеска го посети Дневниот центар за деца со посебни 

 • Раководството на Победа го договори второто засилување за продолжението на првенството на Првата лига. 

 • На социјалните мрежи се проширија шпекулации дека одработувањето на „Денот на дрвото“ ќе се случи на 10-ти декември, ден пред изборите и во тек на изборниот молк. 

 • Со турнир во баскет помеѓу екипи од средните училишта од Прилеп, кој се одржа во средното општинско училиште

 • Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) им нуди правна помош на новинарите-дописници, на кои медиумската компанија „МПМ“ им

 • „ЦИВИЛ – Центар за слобода регистрираше над 70 случаи на нерегуларности, кои се забележани од набљудувачите во првите седум денови од кампањата за предвремените парламентарни 

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2016

 • Денешната средба на Никола Груевски со група пензионери од Прилеп, ја оценуваме како обична предизборна пропаганда и манипулација.

 • Од Прилеп, градот на спортот, ги промовираме мерките за враќање на спортот во Македонија на заслужениот пиадестал. Власта на ВМРО-ДПМНЕ во спортот создаде систем кој разединува, наместо да сплотува.

 • Младите се иднината на Прилеп, иднината на Македонија! Во новата програма на ВМРО - ДПМНЕ „Реално“ со која ја бараме довербата на граѓаните на 11-ти Декември се предвидени низа

 • Локалниот клуб на млади при Општинската организација на СДСМ Прилеп денес ја организира традиционалната 15-та по ред крводарителска акција „Дарувај крв, спаси живот“.

 • Зголемување на пензиите за најмалку 10,25 отсто во наредните четири години, продолжување на проектите за бесплатна бањско-климатска рекреација

 • Ова е местото на кое што Заев пред неколку месеци ја вети двојазичноста за нашиот град, ја вети двојазиноста за Македонија и со тоа

 • Завршуваат криминалните политики на Никола Груевски!Го враќаме животот во Македонија.Гарантираме повисоки плати и нови работни места. 

 • ВМРО-ДПМНЕ води постојана грижа за повозрасните лица со цел нивно активно партиципирање во општеството, поголема исполнетост на слободното време

 • Младите велат Не за криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски. Велиме СТОП за иселувањето на нашите млади другари во странство. 

 • Млади активисти од Социјалдемократската младина на Прилеп, денес му приредиле „достоен и заслужен“ пречек на Никола Груевски 

ЗАБАВА И СВЕТ

 • Некои бебиња имаат неверојатна сличност со дел од славните личности и актери. Еве неколку примери кои верувајте премногу ќе ве насмеат.

 • Доколку сакате да скенирате нешто, сега не се потребни големи апарати, кабли и друга непотребна опрема. Џебниот скенер е со големина на мобилен телефон. 

 • Тепачки, расправии, кавги, тотално забегани од умот работи. Ова се случуваше во САД за време на црниот петок кога продавниците ја даваат робата со огромен попуст.

 • Да не ти се верува, како некое чудовиште од жанр фантастика-хорор. Вака во пресек изгледала вилицата на мало дете кое сеуште ги носи млечните заби.

 • Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад уште додека беше на таа функција на работа одеше со автобус, а неговата жена за тоа време работела како чистачка во една медреса (исламско училиште). 

РЕПОРТАЖА